All for Joomla All for Webmasters

Tersiyer Kırıcılar İle Kaliteli Hizmet Vermeye Devam Ediyoruz

Tersiyer Kırıcılar İle Kaliteli Hizmet Vermeye Devam Ediyoruz

Tersiyer Kırıcılar Nedir ?

0-5 milimetre yoğunluğunda malzeme üretmeye yarayan kırıcılara Tersiyer Kırıcı adı verilmektedir. Tersiyer “üçüncül” anlamına gelmektedir. Birincil (primer) ve ikincil (sekonder) kırıcılardan sonraki üçüncü aşamayı simgeler. Üstlendikleri fonksiyonlara göre yatay ve dikey olarak üretilebilmektedirler.

Bu kırıcılar kum makinesi olarak da anılmaktadırlar. Birincil ve ikincil kırıcılara göre daha ince kırım yapabilirler. Dik milli kırıcılardan ayrılan yönü 70 milimetreye kadarki malzemelerle beslenebilir olmasıdır. Motor gücüne göre sınıflandırılmaktadır. Her motor gücü ayrı kapasitede ve ölçülerde malzeme kırma eleme yıkama opsiyonları yaratır. Besleme açıklığı, çekiç ölçüsü, saatte ürettiği malzeme, rotor devri, rotor ölçüsü modelden modele değişmektedir. Genelde 65, 90, 110, 130 ve 150 kilovatlık modeller vardır.

Tersiyer Kırıcılar Nerede kullanılır ?

Saatte 100 ile 350 ton kapasitede taş kırma kapasitelerine sahip bu kırıcılar taş ocağı ve madenlerde kullanılır. İnşaat sektöründe de sıkça kullanılır.

Tersiyer Kırıcılar Avantajları nedir?

Sadece bir TIR ile sevkiyat avantajı yaşatmaktadırlar. Kurulumu da kısa sürede biter. Tek bir makinada birden çok işlemi (kırma, eleme, yıkama) yapabilme imkanı sunar. Özellikle düşük bütçeye sahip işletmelerce tercih sebebidir.  Boy ve ağırlıklarına göre çeşitli hususiyetlere sahiptirler. Yıkım ve hafriyat sonrası şantiyelerde biriken ve döküm sahasına taşınması zorunlu malzemelerin geri dönüşümünü sağlar.

Rotor her iki yöne dönebildiğinden kırıcı paletlerin de iki yüzü olur. Bu nedenle verim artmaktadır. “hidrolik açma” özelliğine sahip Tersiyer Kırıcı bakım ve değişim gerektiğinde müsait bir çalışma ortamı sağlar.

Yüksek kum ve toz oranı üretirler, sekonder ve kum makinesi olarak da kullanılabilmektedir. İç dizaynı özel üretildiğinde beton bazlı malzeme üretebilir. Krom ve yüksek manganlı malzeme kullanılabilmektedir. Isıl işlem görmüş dayanıklı rotor tercih edilmelidir. Kapak açma sistemi hidrolik olmalıdır. Çekiç ve tavan kırıcı plakalar için manganlı çelik döküm tercih edilebilir. Kırıcıların iç yüzeyinin aşınmaya dayanıklı astar plakalarla kaplı olması iyidir. Şase çelik profilden imal edilmelidir. Bununla birlikte “ağır hizmet tipi” rulman kullanılmalıdır. Ayrıca seçimi yapılırken insana-çevreye zarar vermeyen malzemelerden ve Avrupa standartlarına üretilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorun Yapın